Anasayfa / Eğitim / URL Sadece Belirli Koşullar Karşılanırsa Dizine Eklenecektir
URL Sadece Belirli Koşullar Karşılanırsa Dizine Eklenecektir
URL Sadece Belirli Koşullar Karşılanırsa Dizine Eklenecektir

URL Sadece Belirli Koşullar Karşılanırsa Dizine Eklenecektir

Son zamanlarda Search Console’da karşılaştığım URL sadece belirli koşullar karşılanırsa dizine eklenecektir hatasını sizlerle paylaşmak istedim. Bu sorunu çözmek için bazı yollar denedim. Bunları sizinle paylaşacağım.

URL sadece belirli koşullar karşılanırsa dizine eklenecektir hatası veya uyarısı adına her ne derseniz deyin gerçekten çok can sıkıcı. Yeni bir site açtığımızda yazılar yazıyoruz, emek veriyoruz, uğraşıyoruz tabiri caizse saatlerce kafa patlatıyoruz. Ancak site index almadıktan sonra hepsi boşa gidiyor.

Search Console’da canlı url yi test et dedikten sonra hiç bir sorun bulunmamışken dizine eklenmesini istedikten sonra böyle bir uyarı veya hata vermesi de oldukça ilginç. Hiçbir sorun yok diyorsunuz seviniyorsunuz fakat her nedense uyarı karşınıza çıkıveriyor.

Fazla uzatmadan konuya gelmek istiyorum. Ben bu hatayı aldıktan sonra siteme biraz zaman verdim. Tahmin ettiğim gibi sitem index aldı fakat sadece ana sayfa ve iletişim gibi sayfalar index almıştı. Daha sonrasında eğer bunlar index aldıysa diğer yazılarımda index alır zamanla diye sevindim fakat bu büyük bir yanılgıymış onu anladım.

Bir kaç gün daha bekledikten sonra sitem index almadı. Tabi ben de sizin gibi neden index almıyor diye araştırmaya ve forum sitelerinde bilenlere danışma amaçlı konular açmaya başladım. Kimse bilmiyordu maalesef.

Daha sonra acaba sorun robots.txt dosyasında mı dedim. Çünkü WordPress te bazen farkında olmadan index almayı kapatmış olabiliyoruz. Kullandığımız eklenti özellikle Yoast ise yazıların noindex işaretlenme ihtimali oldukça fazla. Bunu kontrol ettim fakat böyle bir durum yoktu. Siz de isterseniz kontrol edebilirsiniz.

Daha sonra sitemin robots.txt dosyasını görüntüledim. Sitenizin sonuna / ekledikten sonra robots.txt yazarak bu dosyaya siz de erişebilirsiniz. Benim robots.txt dosyamda sorun yoktu. Daha sonra acaba sorun tema kaynaklı mı dedim ve tema değiştirdim. Bir kaç günüm de öyle gitti. Maalesef yine sonuç alamadım.

Kafaya koymuştum bu URL sadece belirli koşullar karşılanırsa dizine eklenecektir hatasını çözecektim. Tekrar araştırma yapmaya başladım ve nihayet bir Twitter hesabına rast geldim. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Twitter hesabı Google hakkındaki son durumları raporluyormuş. Meğerse index sorunu genel bir sorunmuş ve bu sorunu çoğu kişi yaşıyormuş.

Bu durumda yapmam gereken sadece beklemekti. 1 hafta bekledikten sonra index problemi yavaş yavaş düzelmeye başladı. Ancak hala bazı yazılar indexlenmedi. Eğer URL sadece belirli koşullar karşılanırsa dizine eklenecektir hatasını alırsanız siz de sabırla bekleyin.

Son gelişmeleri mutlaka verdiğim Twitter hesabından kontrol edin.