Politika

TBMM Başkanı Şentop, canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı (3)

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Türkiye‘nin, bütünlükçü bir bakış açısıyla, baştan sona yeni hazırlanmış bir anayasaya muhtaçlığının olduğunu belirterek, “Bunu tartışmak lazım. Hükümet sistemi tartışmasını da bunun içinde yapabilirsiniz, esasen o da bir anayasa tartışmasıdır.” dedi.

Şentop, Kanal 7 canlı yayınında gündeme ait soruları yanıtladı.

TBMM Başkanlığına sunulan dokunulmazlık evraklarını Karma Kurula havale ettiklerini aktaran Şentop, bu hususta Meclis Başkanlığının öbür bir vazifesinin olmadığını söyledi.

Eskiye nazaran, evraklarda kabahatlerin mahiyeti ve sayısı prestijiyle bir farklılığın kelam konusu olduğunu anımsatan Şentop “Eskiden cürümler çoğunlukla ‘adi’ hatalar diyebileceğimiz suçlardı ve sayısı azdı. Bunun irdelenmesi gerekir. Terör irtibatlı kabahatlerin artmış olmasının, toplamda belge sayısının da artmış olmasının üzücü olduğu kanaatindeyim. Milletvekillerinin eski periyotlara kıyasla bu kadar fazla evrakının olması, parlamento açısından da âlâ bir imaj değil.” diye konuştu.

Dokunulmazlıkların kaldırılması ve sonrasındaki süreçlerin, Türkiye’nin manzarasını nasıl etkileyeceğine ait soru üzerine Şentop, bunun türel bir süreç olduğunu ve türel süreçlerde bu cins telaşların öne çıkmasının yanlışsız olmadığını tabir etti.

Dokunulmazlığın “Milletvekilinin şahsını değil parlamentonun işleyişini korumak için getirildiğini” vurgulayan Şentop, öbür taraftan dokunulmazlık konusunun, “suç sürece özgürlüğü” olarak anlaşılmaması gerektiğini lisana getirdi.

Şentop, “Parlamentonun işleyişini sekteye uğratmayacak bir sonuç istek edilmelidir; öbür taraftan da dokunulmazlığın suiistimaline, cürüm işlemiş şahısların milletvekili adayı yapılarak dokunulmazlık altına alınarak kurtarılmasına yönelik bir sisteme dönüştürülmemelidir. Bu ikisi ortasındaki dengeyi kurul kuracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ara seçim senaryoları var, bu türlü bir öngörünüz var mı?” sorusuna ise Şentop, “Hayır” cevabını verdi.

“Yeni Anayasayla ilgili süreç başlayacak mı? Devreye girecek misiniz?” sorusu üzerine, TBMM Lideri Şentop, şunları kaydetti:

“Bana vazife düştüğünde devreye gireceğim fakat bunun olabilmesi için, harekete geçebilmek için, yürünebilecek bir ortamın olup olmadığına bakmak lazım.

Türkiye esasen uzun vakittir bir anayasa tartışması içinde. Hükümet sistemi tartışması yapanlar aslında bir anayasa tartışması yapıyor. Sistem değişikliği, lakin anayasa değişikliği ile olabilir. Hasebiyle ‘o sistem olmasın bu sistem olsun’ tartışması yapıldığı sürece, Türkiye, ismi konulmamış bir anayasa tartışması yaşıyor aslında.

‘Sistem değişikliği yapalım, eskiye dönelim’ demek geriye yanlışsız bir tartışmadır, fakat bunun, yeni anayasa tartışması içerisinde konuşulması ileriye dönük bir tartışma olacaktır.

Türkiye’nin bütünlükçü bir bakış açısıyla, baştan sona yeni hazırlanmış bir anayasaya gereksinimi var. Bunu tartışmak lazım. Hükümet sistemi tartışmasını da bunun içinde yapabilirsiniz, zati o da bir anayasa tartışmasıdır.”

Şentop, yeni anayasa tartışmalarında “hükümet sistemi” üzerinde tıkanıklık yaşanması durumunda, bunu millete götürecek formüllerin geliştirilebileceğini belirtti.

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu