Anasayfa / Kripto Para / Stake Etmek Staking Nedir?
Stake Etmek
Kısaca Proof of Stake Nedir

Stake Etmek Staking Nedir?

Stake Etmek , bir kripto para zincirinin harekâtlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belli zaman kilitleyip tüketmeden veya transfer etmeden yakalama operasyonudur. Kilitlediğiniz bu kripto paralardan, kilitlediğiniz zaman süresince belli oranlarda mükâfat kripto para kazanırsınız. Kripto paralarınızı kilitlemek için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına gereksinim dinlersiniz.

Stake etmek terimi Proof of Stake kısaca POS mekanizması ile birlikte kripto sanal paralara birimlerine gelmiş bir terimidir. İşleme en büyük katkısı çok ölçüde harekât gücünün boşa tüketilmesinin önüne geçilmesidir. Satking ayrıca kripto paraların dolaşımda olan ölçüsünü sınırladığı için talep arz balansı için de bereketli olmaktadır. Staking yapılan kripto para zincirinde dolaşımda ne kadar az para varsa maliyetinin çoğalma ihtimali de doğru orantıda çoğalacaktır. Diğer bir söyleyişle staking yapılan kripto para ne kadar çok ise maliyetin düşme olasılığı da o kadar azdır.

Kısaca Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake, esasta bir kripto para madenciliğinin, cüzdanda yakalanan kripto para oranında yapılabilmesini sağlayan sistemdir. Proof of Stake mekanizması ile madenciler sanal cüzdanlarında bulunan kripto yani sanal para miktarına göre düşük veya yüksek işlem yapabilmesine olanak sağlar.

Proof of Stake, Proof of Work madencilik usulüne seçenek olarak oluşturulmuştur. Proof of Work madencilik, sahip olunan özel madencilik aygıtlar ile yüksek elektrik tüketimi ile yapılmaktadır. Hasılat elde edebilmek için büyük kuruluşlara ve yüksek elektrik eforuna gereksinim dinlenmektedir.

Proof of Stake Nasıl Çalışır

Proof of Stake, kripto para transferleri için mecburi olan matematiksel sorunları Proof of Work madenciliğinde olduğu gibi makineye ve enerji gücüne değil, sahip olunan kripto para birimine göre bir hareket gücü sağlamaktadır.

Staking Mükafatleri Nasıl Hesaplanır?

Proof of Stake ile yapılmakta olan madencilik kazanç oranları, madenciliği yapılan kripto para birimine bağlı bir süreçtir. Esasta cüzdanınızda bakiyeniz ne kadar yüksekse o kadar hasılat elde edersiniz.

Bazı kripto para üniteleri ise kendi içinde enflasyonu önlemek ve kripto paranın dolaşımda olması için emin bir ölçünün üstünde kripto para varlığının Proof of Stake ile madencilik operasyonlarına dağılmasına izin vermemektedir.

Staking Havuzu Nedir

Stating havuzları benzer sanal para birimlerinin Proof of Stake aracılığı ile madenciliğinin yapılmış olduğu ve farklı beşirlerin hasılat kazanç oranının artması için mülklerini birleştirerek gerçekleştirdikleri madencilik türüdür.

Kazanılan mükâfatlar katılımcıların varlık oranlarına göre dağıtılmaktadır. Stake havuzu kurmanın, geliştirmenin ve yönet edilmesinin güçlü süreçler olması sebebiyle havuz kurucuları yapılan madencilik neticeyi kazanılan mükâfatın bir kısmını kendi üzerine alır.

Cold Soğuk Staking Nedir

Cold Soğuk Staking, soğuk sanal cüzdan olarak isimlendirilen ekipmanü, cüzdanlarında bulunan varlıklar aracılığıyla oluşan madencilik çalışmalarına verilen isimdir. Cold Soğuk Stake ile kullanıcılar hem varlıklarını güvenle muhafaza eder, hem de madencilik yaparak mükâfat kazanırlar.

Kullanıcı şayet soğuk cüzdanda bulunan varlığını değişik bir adrese taşırsa ağdan kopacağı için madenciliği de durmuş olur. Yüksek ölçüde varlık sahipleri için en avantajlı işlerden biridir. Bakiyelerini güvende tutarak hasılat elde edebilirler.

x

Check Also

Analiste Göre Ethereum (ETH) Düşüşünü Sürdürebilir

Ethereum (ETH), ABD doları karşısında düşüşünü 1450 doların altına çekti. ETH fiyatı düşüş ivmesi kazanıyor ve 1280 dolarlık dayanağı bile test ...