Dünya

NASA’nın en gelişmiş keşif aracı kaydetti! Kızıl Gezegen’deki delta ve yamaçlar böyle görüntülendi

Yakınlaştırılabilir özellikteki kompozit fotoğraf, bugüne dek Kızıl Gezegen yüzeyinde kaydedilmiş en yüksek çözünürlüklü manzara olma özelliğini taşıyor.

20 ŞUBAT’TA MARS YÜZEYİNE İNMİŞTİ

Fotoğrafta akarsuların beslediği eski bir göl olduğu kestirim edilen deltanın dış sınırları ile ufuktaki yamaçlar seçilebiliyor. Perseverance, 30 Haziran 2020’de ABD’nin Florida’daki Cape Canaveral Uzay İstasyonundan fırlatıldıktan sonra yaklaşık 7 aylık ve 470 milyon kilometrelik seyahatin akabinde 20 Şubat’ta Mars yüzeyine inmeyi başarmıştı.

MARS’A GÖNDERİLEN EN GELİŞMİŞ ARAÇ

NASA’nın California’daki Jet İtki Laboratuvarında inşa edilen ve plütonyum yakıtı ile çalışan Perseverance, şimdiye kadar Mars’a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip olmasıyla tanınıyor.

Uzay kurumu, Kızıl Gezegen’deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem içinse 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

KEŞİF İÇİN 2 YIL BOYUNCA MARS’TA KALMASI PLANLANIYOR

Kimyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir “eli” ve bir minik helikopteri olan Perseverance’ın, keşif faaliyeti için Mars’ta 2 yıl kalması planlanıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Emre Aytekin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu