Anasayfa / Kripto Para / Kripto Para Borsası Nedir
Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır
Kripto Para Borsası Nedir

Kripto Para Borsası Nedir

Kripto para borsası nedir üniteleri son günlerde hem ödeme hem yatırım vasıtayı olarak bir çok şahıs tarafından kullanılmaktadır. Kripto para alabilmenin farklı farklı yolları vardır.

Kripto para  alma vaya kazanmanın bir diyer yöntemide madencilik usulü ile sahip olunabilir. Dünya genelinde çok rakamda makinenin madencilik yapması sebebiyle  blok başına verilen mükâfatlarda ciddi anlamda bir düşüş yaşanmıştır. Madencilik ile kripto para sahibi olmak bu sebeple günümüzde çok güçtür. Sırf bu madencilik için geliştirilmiş özel bilgisayar donanımları sayesinde devam etmektedir.

Kripto para ünitelerine sahip olmanın öbür ve daha basit usulü ise hakikat itibari para üniteleri Türk Lirası, Dolar, Euro vb. ile satın almaktır. Hakikat para üniteleri ile kripto para satın alabildiğiniz sitelere “Kripto Para Borsası” denmektedir.

Kripto Para Borsa Sistemi Nasıl Çalışır?

Kripto para borsaları nedir, hakikat para üniteleri veya kripto para üniteyi ile kripto para alış veya satış operasyonları yapabildiğiniz platformlardır. Kripto para borsalarının çalışma sistemi olarak birer başkalaşım plartformlarıdır. Hakikat para varlığınızı bu siteler üzerinden istediğiniz kripto para ünitesine çevirebilir, kripto para varlığınızı değişik bir kripto para ünitesine veya hakikat para ünitesine çevirebilirsiniz.

Kripto para borsası nedir sorusuna örnek verecek olursak, ananesel borsa sistemi ile çalışmaktadır. Ananesel borsa sisteminden tek farkı yatırımlarınızı kendi banka ve kripto para borsası hesabınızla yapabilir, bir vasıtayı müesseseye lüzum dinlemezsiniz.

Kripto para borsasında yapılan işlemler borsa kullanıcıları tarafından kendi aralarında yapılmaktadır. Hakikat para üniteyi ile alış yapmak isteyen kullanıcı, kripto para ünitesini hakikat para üniteyi ile değiş tokuş etmek isteyen başka bir kullanıcıdan alır. Kripto para üniteleri fiziksel karşılığı olmayan sanal para üniteleridir. Kripto para satın alma operasyonları da bu sebeple yalnızca internet siteleri üzerinden yapılabilmektedir.

Kripto Para Borsaları Arasında Değişiklikler Nelerdir?

Kripto para borsaları, operasyon yaptıkları varlık cinslerine ve hitap ettiği kullanıcı cinsine göre değişiklikler göstermektedir. Hakikat para üniteleri ile operasyon yapabildiğiniz borsalar olduğu gibi, yalnızca kripto para üniteleri ile operasyon yapabileceğiniz borsalarda bulunmaktadır.  Sahip olduğunuz kripto para ünitesini, başka bir kripto para üniteyi ile değiş tokuş edebilirsiniz.

Bu borsalarda genelde muhakkak kripto paralar ile operasyon yapılmaktadır. Bitcoin gibi hacmi yüksek kripto para üniteleri, hakikat para ünitesine bağlı tutarlı statik kripto para üniteleri USDT gibi veya borsanın kendi çıkardığı kripto para üniteleri gibi kripto paralarla, öbür kripto paralar arasında operasyon yapabilmenize imkân sağlar.

Kripto para borsaları hitap ettiği alıcıya göre ikiye ufalar. Bölgesel operasyon yapan ve yalnızca muhakkak alıcılara hizmet veren borsalar. Bitlo.com kripto para borsası sanal ortamda hizmet veren bir yatırım aracı sitesidir. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen fotoğrafı evraklara yurttaşlık, oturma izni, çalışma izni vs. sahip şahıslar operasyon yapabilir.

Bir çok ülkede gizmet vermekte olan evrensel borsalar, rastgele bir bağlayıcılığı olmadan işlem yapabildiğiniz borsa plartformlarıdır . Evrensel borsaların bir çoğu hakikat para üniteleri ile operasyon olanağı sunmamaktadır.

Kripto Para Borsalarında Nasıl Operasyon Yapılır?

Kripto para borsasında işlem gerçekleştirmek için önce hesabınızda para bulunması gerekmektedir. Hakikat para üniteleri ile operasyon yapan borsalarda, borsanın desteklediği hakikat para ünitesinde bakiyeniz olmalıdır. Kripto para borsalarında TL  ile işlemler  yapılabilmektedir. Bitlo kripto para borsasında hesap oluşturduktan sonra  kimlik bilgilerinizi girin ve Türk Lirası yatırma işlemi yapabilirsiniz.

İsminize ait bir banka hesabından yatırdığınız Türk Lirası bakiyeniz 20 dakika içerisinde otomatik olarak hesabınıza geçer. Türk Lirası bakiyenizin hesabınıza yansımasından sonra alış harekâtı yapabilirsiniz.

Kripto para borsalarında alış ve satış için iki usul bulunmaktadır. Basit ve Gelişmiş operasyon. Basit alış kısmında, bakiyenizde bulunan Türk Lirası ile anında, öbür kullanıcıların satış için emir girdiği harekâtlardan alış hakikatleştirirsiniz.Gelişmiş alış kısmında ise, alış harekâtı için emir oluşturabilirsiniz. Aktüel maliyetten veya daha düşük bir maliyetten alış için emir girersiniz. Girdiğiniz emir, karşılığında bir satış emri ile eşleştiğinde otomatik olarak reelleşir. Gelişmiş kısımda yaptığınız operasyonlarda girdiğiniz emrin operasyon görebilmesi öbür kullanıcılara bağlıdır.

x

Check Also

Stake Etmek

Stake Etmek Staking Nedir?

Stake Etmek , bir kripto para zincirinin harekâtlarını desteklemek için kripto paralarınızı ...