Anasayfa / Finans Haberleri / Kira Yardımı Nasıl Alınır Ve Kimler Alabilecek
Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde
Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde

Kira Yardımı Nasıl Alınır Ve Kimler Alabilecek

Koronavirüs salgını son zamanlarda ekonomik açıdan muhtelif meseleleri de birliktesi getiriyor kira yardımı da bunlar arasında yer alıyor. Yaşanan ekonomik kasvetler bu süreçte yurttaşın işsiz kalması, ücretlerini bütün alamamaları ve iş bulamamaları gibi meselelerden kaynaklanıyor. Devlet, salgın yarıyılında yaşanan ekonomik bilinmezliği ortadan kaldırabilmek için birtakım takviyelerde bulunuyor. Devlet tarafından verilen dayanaklar çeşitlenmekle beraber son zamanlarda en çok dikkat toplayanı ise kira destek ödemeleri oldu.

Kira yardımı ödemeleri, devlet yardımları arasında tanımlanan koşullar çerçevesinde tanımlanan oranlarda verilmektedir. Kira takviye ödemesi için yurttaşların tüm koşulları taşıyor olmaları gerekmektedir. Zorunlu koşulların taşınması halinde hane başına ödene vasati kira takviye ödemesi 1150 lira olarak açıklanmıştır. Bir yarıyıl açılan müracaatlar sonrasında kapatılmıştı. Ancak son günlerde pandeminin tesirini yine göstermeye başlamasının ardından kira takviye ödeme müracaatlarının yine başlaması bekleniyor.

Kira Yardımı Kimler Alabiliecek

Devlet desteli ödemeler için müracaatların kısa müddet içerisinde başlaması bekleniyor. Yeni yarıyılla beraber özellikle kirada oturan yurttaşların, pandemi yarıyılında ortaya çıkan ekonomik kasvetler içerisinde derin soluk almaları için yeni bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve yüksek kiralar sebebiyle daha büyük ekonomik kasvetler yaşayan yurttaşlar için ciddi ödemeler yapılması tasarlanıyor. Devlet tarafından kira takviye ödemeleri için özel bir bütçe tasarıyı böldüğü belirtildi. Büyük şehirler ile minik şehirler arasında kira takviye ödemelerinin ölçüsünün farklılık gösterebileceği belirtildi. Büyük şehirler için kira dayanağı 1150 liraya kadar yükselecekken, minik şehirler için bu sayı 715 liraya kadar düşecek.

Kentsel Dönüşüme Girecek Evler için Başvuru Yapılacak!

Kira yardımı ödemeleri 18 ay süresince aralıksız biçimde devam edecek. Pandemi sürecinin vaziyeti de bu sürecin tanımlanması açısından tesirli olacak. Pandemi sürecinin uzaması halinde devlet tarafından verilecek yardım zamanının 36 aya kadar çıkarılabileceği de ifade edildi. Kira yardım ödemelerinden faydalanmak isteyen, kirada oturan her yurttaş müracaat yapabilir.

Devlet tarafından kentsel değişime katılım gösterecek şahısların kira takviye ödemelerinden faydalanmaları gerekli hale getirildi. Bu mevzuda yapılan ihtarlar sonrasında, konutları kentsel değişime girecek ve devrilecek olan yurttaşların kira yardım ödemeleri için müracaat yapmaları gerektiğinin altı özellikle çizildi.

Kira Yardım Ödemelerine Başvuru Nasıl Yapılacak?

Kira yardım ödemelerinden yararlanmak isteyen yurttaşların bu süreçte müracaat yapabileceği noktalar da tanımlandı. Takviyeleşme ve dayanışma vakıfları, devlet takviyeli ödemeler için müracaat alternatifi olarak ifade ediliyor. Kentsel değişime girecek olan yurttaşların kira yardım ödemelerini alma vakitleri süratlendirilmektedir.

Kira yardımı ödemesinden faydalanacak olan kentsel değişim mağdurları için bir kereye mahsus olmak üzere yeni bir yardım ödemesi de tanımlandı. Taşınma fiyatı olarak uygun görülen şahıslara 5425 lira ödeme yapılacak. Ancak bu ödemenin yapılması için öncelikli olarak tahrip emrinin verilmesi ve harekâtlarının başlatılması gerekecek. Kira yardım ödemeleri özellikle parasal gidişatı noksan olan ve ekonomik açıdan güçlük yaşayan yurttaşlara zorunlu önceliğin verilmesi neticesinde her ay kumpaslı olarak ödenecektir.

x

Check Also

2021 Emlak Vergisi Ve MTV Oranları

2021 Emlak Vergisi Ve MTV Oranları

Yeni seneye girmeye rakamlı günler kala en çok merak edilen mevzular arasında ...