Anasayfa / Finans Haberleri / İkinci El Araç Fiyatları 2021 Yılında Düşecek mi?
2021 yılında 2. el araç fiyatları düşecek mi?

İkinci El Araç Fiyatları 2021 Yılında Düşecek mi?

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını, ekonomik balansların alt üst olmasına neden oldu. Pandemi sebebiyle araba maliyetlerinde çoğalış alana geldi. Özellikle pandemi sebebiyle imalin negatif etkilenmesi, sıfır taşıtların arza yetişmesini de negatif anlamda etkiledi. Sıfır taşıt maliyetlerinde, döviz kuru ve bunun yanı gizeme yapımda yaşanan meseleler sebebiyle yaşanan çoğalış satışları da etkiledi. Sıfır taşıt maliyetlerinde alana gelen çoğalış ikinci el araç piyasasını da negatif etkiledi.

 

İkinci el taşıt maliyetleri yüzde 100 oranında çoğalınca, taşıt bekleyen ve satın almak isteyen yurttaşların cebini de negatif etkiledi. Aylar süren çoğalış neticesinde yurttaş taşıt maliyetlerinin ne zaman düşeceğini merak etmeye başladılar. Bir sene süren çoğalış sonrasında ilk kez 2.el taşıt piyasası hafiflemeye başladı. Maliyetlerde alana gelen düşüş yurttaşı heyecanlandırmaya başladı. Son aylarda 2. el taşıt piyasasında yüzde 6 ile yüzde 15 oranında bir düşüş yaşanmaya başladı. Yurttaşlar ise piyasada alana gelen bu düşüşün bundan sonraki süreçte de devam edip etmeyeceğini merak etmeye başladılar.

 

Pandemi sürecinde sosyal mesafeye dikkat edilmesi, hastalık süreci ve daha pek çok etmen ikinci el araç piyasasına olan alakanın çoğalmasına neden oldu. Arzın çoğalmasının ardından maliyetler yükseldi. Yaz yarıyılında, basmakalıplaşma süreci ile beraber yurttaşlara dayanak olmak isteyen bankalar, araba kredileri ile satışları hareketlendirmek istediler. Kredi süreci ikinci el taşıt piyasasını bir kere daha hareketlendirdi. Ancak kış aylarının gelmesi, pandemi sürecinin yine gündeme gelmesinin ardından ikinci el taşıt satışlarına olan alaka eksildi. Bir senenin ardından ilk kere ikinci el taşıt piyasasında yaşanan düşüş alakayla karşılandı.

İkinci El Araç Piyasasında Fiyatlar Neden Düştü?

İkinci el vasıta piyasasında alana gelen düşüş yurttaşın cephesinde coşkuya neden oldu. Uzmanlar piyasayı değerlendirirken vasıta maliyetlerinde alana gelen düşüşün sebepleri hakkında bazı açıklamalarda bulundular.

 

İkinci el vasıta almak isteyen yurttaşların büyük bir kısmının döviz kuru sebebiyle, ellerinde bulunan dövizi bozdurmaktan bıraktıkları tanımlandı. Bu süreçte vasıta satın almak isteyen şahısların bu süreci azıcık daha erteledikleri ortaya çıktı.

 

  • Pandemi yarıyılının yine tutuşması sebebiyle, araba alacak olan yurttaşların seri karar vermeden yine süreci gözlemlemeye karar verdikleri tanımlandı.
  • Sıfır vasıta alma tasarılarını rafa kaldıran yurttaşlar, ellerinde bulunan 2. El vasıtaları değiş tokuş olarak kullanmaktan bıraktıkları için piyasada arzı da eksiltmiş oldular.

 

İkinci El Vasıta Maliyetleri Daha Fazla Düşecek mi?

Son bir aylık yarıyılda ikinci el vasıta maliyetlerinin düşmesi, yurttaşlar arasında coşkuya neden oldu. Bundan sonraki yarıyılda ikinci el vasıta maliyetlerinin düşüp düşmeyeceği de merak mevzusu oldu. Uzmanlar süreci değerlendirirken, Aralık ayı süresince satışlarda alana gelecek düşüş sonrasında düşüşün kademeli olarak devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

 

İkinci El Vasıta Almak için Doğru Zaman Ne Zaman?

İkinci el vasıta almak isteyenler, en doğru zamanın ne zaman geleceğini denetlemeye başladılar. Bu mevzuda uzmanlar uyardı. ‘Kurda alana gelen düşüş beklediğimiz gibi sıfır vasıta maliyetlerine yansımadı. Harcayıcıları sıfır vasıta alma umutları son buldu. Bu süreçte pandeminin yine tutuşmasının ardından ikinci el vasıta piyasası düştü. İkinci el vasıta almak isteyenler için doğru zaman olabilir’ ifadeleri kullanıldı.

x

Check Also

2021 Emlak Vergisi Ve MTV Oranları

2021 Emlak Vergisi Ve MTV Oranları

Yeni seneye girmeye rakamlı günler kala en çok merak edilen mevzular arasında ...