Anasayfa / Forex / Hisse senedi
Hisse Senedi
Hisse Senedi

Hisse senedi

Hisse senetler herhangi bir şirketin sermayesine eşit parçalardır. Aynı zamanda bir ortaklık veya mülkiyeti temsil edebilir. Pay tahvilleri bedelli belgelerdir ve anapara işletmeleri tarafından, hisse ve ortaklıklarını tespit etmek emeliyle kullanılır. Bu pay bonolarını ihraç etmek için Anapara Piyasası Heyeti Sermaye Piyasası Kurulu’dan izin almak zorunlu kılınmıştır. Alnus Yatırım, Sermaye Piyasası Kurulu lisansına sahip olup; özel yasayla kurulmuş müesseseler arasında yerini almaktadır.

Mevzu pay tahvili olunca borsada ilk defa alım-satım yapacak herkesin usunda aynı sual vardır; “pay tahvili nasıl alınır? ”. Öğrenilenin aksine bir pay tahvili satın almanız ya da satmanız güç bir harekât değildir. Alnus Yatırım sayesinde pay tahvili harekâtlarınız çok daha basit ilerler. Kısaca durumu izah etmek gerekirse; yatırım hesabı açmanız, sonrasında bu yatırım hesabınıza para yatırmanız; ardından almak istediğiniz pay tahvili için alım emrleri vermeniz yeterlidir. Bunun yanı gizeme pay tahvilleri üzerinde firmaya ait bazı hususların bulunması koşuldur. Bu hususlar şu biçimdedir;

 • Firma unvanı,
 • Patent tarihi ve ticaret sicil numarası,
 • Temel Anapara,
 • Pay bonosunun cinsi,
 • Pay bonosunun bedeli,
 • İki yetkilinin imzası olmalıdır.

Aynı zamanda pay tahvillerinin kazandırdığı pek çok hak bulunmaktadır bu hakları şu biçimde sıralayabiliriz:

 • Rüçhan hakkı; değerli anapara artırımı yapılması vaziyetinde oluşacak olan yeni hisseleri öncelikli olarak satın alma hakkı.
 • Rey kullanma hakkı; rey kullanma hakkı sayesinde firma ile alakalı alınacak rastgele bir kararda rey kullanabilir.
 • İdareye katılma hakkı; idareye katılma hakkı firma usulü ile alakalı laf hakkı tanır.
 • Bilgi edinme hakkı; firmaya dair her türlü bilgiden/büyümeden haberdar olma hakkı tanır.
 • Kardan hisse alma hakkı; temettüden her ortak kendi hissesini alır.
 • Tasfiyeden pay oranında hisse alma hakkı.

Pay tahvillerinin getirdiği mesullüklere değinmek gerekirse; vaatleri yerine getirme ve kontrat koşullarına uymak ehemmiyetli mesullükler arasında yerini alır. Pay tahvillerinin bulundurduğu hak ve mesullüklerin, borsada alınıp satılması neticesinde el değiştirmesi ihtimaller dahilindedir.

Hisse Senetleri ile Borsa İstanbul’da Yatırım Yapın!

Dünya çapında faaliyetleri her geçen gün artırılan Borsa İstanbul, ülkemizin borsa harekâtlarının yapıldığı müessesedir. Her geçen gün faaliyetleri çoğaldığı gibi aynı zamanda da geliştirilen Borsa İstanbul, birikimlerini veya yatırımlarını pay tahvilleri ile beraber değerlendirmek isteyen yatırımcılara oldukça iyi avantajlar sunmaktadır. Yalnızca internet üzerinden yapacağınız harekâtlarla, Borsa İstanbul’dan pay tahvili alıp/ satabilirsiniz. Bunun için Borsa İstanbul ile uyuşmalı olan müessesemizin abonesi olmanız yeterli olacaktır.

Pay tahvilleri maliyetlerinde muhtemel farklılıkların öngörülebilmesiyle hasılat sağlanır. Başka Bir Deyişle şöyle ki; bir X pay bonosunun size para kazandırması için yaptığınız incelemeler ve piyasa araştırması neticesinde yükseleceğini düşünmeniz ile reelleşir. Misalin pay bonosunun yükseleceğini öngörürsünüz ve portföyünüze ilavelersiniz. Sonrasında temennileriniz ile paralel kıymet kazanıldığı zaman, satarsınız ve alım – satım maliyet farkından kar etmiş olursunuz. İşte bütün olarak Borsa İstanbul üzerinden de pay tahvili harekâtları bu anlamla ilerlemektedir. Borsa İstanbul’da harekât gören pay bonolarından hangisi/ hangileriyle harekât yapacaksanız, portföyünüze ilave etmek için izleme zamanınız olur.

Dilediğiniz Şirkete Ortak Olun

Borsaya millete talep olmuş firmaların pay bonolarını alarak onlara ortak olabilirsiniz. İşletmeler anaparalarının belli kısımlarını millete talep ederek borsada operasyon görmesini sağlarlar. Sektörel ve piyasa içerisindeki büyümeler ile beraber pay bonoyu maliyetlerinde düşüş ve yükselişler görülmektedir. Pay bonosunu aldığınız işletmenin piyasa kıymetinin çoğalması ile sizler de bu pozitif ilerleyişten kar sağlayabilirsiniz. Böylece dilediğiniz işletmenin pay tahviline yatırım yaparak ona ortak olabilirsiniz!

En Çok İşlem Gören Hisse Senetleri

Pay bonoyu maliyetleri, her an farklılık gösterebilir. Gerçeğine bakarsanız bu farklılıklar borsadan hasılat elde faktörün esas yapı taşını oluşturur. Bir pay tahvilinin alım kararı, uzun süreli hipotezler neticesinde asıllaştırılması gerekir. Bu biçimde daha sıhhatli bir yatırım tecrübeyi yaşanır. “En çok operasyon gören pay bonoları hangileridir?” sualine gelecek olursak, pay bonoları her an değişebildiği için metamorfoza neden olan unsurları analizimiz gerekmektedir.

Hisse Senedi Fiyatlarının Değişmesine Sebep Olan Unsurlar

 • Maliyetlerin belirginleşmesindeki en esas unsur talep ve arzdır. Pay bonoyu maliyetlerini de akdikeni ve satıcılar tanımlar.
 • Pay bonoyu maliyetleri çoğunlukla ekonomik büyümelerinden etkilenir. Pozitif ekonomik büyümeler pozitif, negatif büyümeler ise negatif tesir yaratır.
 • İşletmenin; finansal yapısı gibi firma bilgileri oldukça ehemmiyet talep eden bir mevzudur. Hatta iyi bir takip gerektirir. Zira firma bilgileri de maliyetlerin değişmesine neden olur.
 • Sahip olduğunuz kağıda ait işletmenin hangi sektörde faaliyet gösterdiği de ehemmiyetlidir. Sektör içi pozitif ve negatif büyümeler maliyetleri etkileyebilir.
 • Genel olarak baktığımızda ise ülke içinde olan politik büyümeler, küresel hadiseler, savaşlar, terör tehdidi, natürel olaylar gibi durumlar pay maliyetlerini etkileyebilir.

Türkiye’de Hisse Senedi Yatırımı

Türkiye’de borsa yatırımı 1986 senesinde İstanbul Menkul kıymetler Borsası’nın İMKB açılması ile başladı. Başlangıçta Türkiye’nin önde gelen köklü işletmeleri borsaya kote olarak bu sisteme dahil olmuşlardır. Kısaca geçmişinden bahsedecek olursak; İMKB’de ilk yarıyıl tahta işleyişi misal alındı. Bu sistemle yabancılara 1989 senesinde yatırım ihtimali getirildi. Akabinde 1993 senesinde İMKB’de elektronik ortamda alım satım işlemleri başlatıldı. 1994’te oturum rakamı 2′ katladı. Bu yarıyıla geri döndüğümüzde belleklerden silinmeyen bir gidişat vardır ki; krizle 17 taşıtı müessesenin batması.

1995 senesinde ise İMKB İstinyede bulunan  yeni merkezine taşındı. 1997 seneyi başında 100 bine yanaşan borsada belirgin bir adım atıldı ve endekslerden 2 sıfır atıldı. 2001 senesinde  borsa tarihinde yeni bir olaya şahit oldu ve uzaktan erişim başladı. Başka Bir Deyişle başlangıçta manuel bir sistem ile ilerleyen yatırım süreçleri zaman içerisinde teknolojinin gelişimi ile yerini dijital platformlara vazgeçti. Bu dijital platformlar sayesinde para kazanmak için seçenek yollar arttı ve internet sayesinde de her geçen gün gelişim kaydolundu. Pay tahvilinde ise bu seçenek yollar arasında hem tehlikesiz hem legal hem de hasılatlı olan yatırım taşıtı olarak görülmeye başlandı.

Hisse Senetlerinde Vade Sınırı Yoktur

Yatırımcılarımızın büyük kısmı hisse senedi bonolarıyla yatırım yapmak istemelerinin önde gelen sebebi, para kazanma oranının fazla olması ve her cinsten yatırımcının isteklerine ayak uyduran özellikleri bulunmaktadır. Zira pay tahvillerinde vade sınırı yoktur. Başka Bir söyleyişle hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırımlar için uygun bir pay bonoyu bulmanız oldukça olasıdır. Nitekim bunlardan oluşturulacak portföyler sayesinde de tehlikesiz bir hasılat elde edilebilir.

Pay bonoları öbür yatırım vasıtalarından ayrışır. Misalin bono ve pay tahvilinin arasındaki en büyük fark bonoda vade bulunurken, pay tahvillerinde vade hududu bulunmaz. Alnus Yatırım ile pay bonolarını istediğiniz zaman alıp satabilir, vade vaktini lüzumunuza ve seçiminize göre tanımlayabilirsiniz.

 • Tasarruflarınızı Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ile Borsa İstanbul’da Hisse Bonolarına ortak olarak değerlendirin!
 • Dilediğiniz Firmaya Ortak Olun
 • Hisse Bonolarına sahip olarak ulusa sarih dilediğiniz firmaya ortak olup, firma sermayedarı olabilirsiniz.
 • Pay Tahvillerinde Vade Hududu Yoktur
 • Pay Bonolarını istediğiniz zaman alıp satabilir, vade zamanını ihtiyacınızaa ve seçiminize göre tanımlayabilirsiniz.
 • Yatırımlarınızda Çift Güzergahlı Operasyon İhtimali
 • Pay bonoyu operasyonlarında yalnızca yükselişe değil, sarihe satış yaparak düşen piyasalarda da hasılat sağlayabilirsiniz.
 • Pay Tahvilleri Organize Bir Piyasadır
 • Kural ve yasalara göre tertip edilmiş, bağlı oldukları müesseseler ile fotoğrafı işleyiş temeline katlanan organize bir pazardır.

 

x

Check Also

Kredili İşlem ve Açığa Satış Nedir

Kredili İşlem ve Açığa Satış Nedir

Kredili İşlem ve Açığa Satış Nedir sahibi bulunmayan ve anonim para piyasası ...