Anasayfa / Kripto Para / Halving Nedir ?
Halving’in Avantajı Nedir
Halving Nedir

Halving Nedir ?

Madencilik ile oluşan kripto para ögelerine Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin vs. madencilik sıralamasında blok başına düşen ödülün belli aralıklarla yarıya indirilmesidir.

Madencilik kripto para birimlerinin çıkarılmasını amaçlamanın yanında blockchain sistemindeki nakillerin onaylanması için de gereklidir.Madenciliğin sonlanması veya işlemlerin zorlaşması sistemin kullanılabilirliğinin etkilenmesine sebep olacaktır.

Madencilik ile üretilen tüm kripto para ünitelerinde üretilecek ünite adedi tanımlanmıştır. Tanımlanan ölçünün üzerinde ünite üretilememektedir. Bu biçimde kripto para ünitesinin maliyetlendirilmesinde esas unsur olan talep-arz balansı korunmuş, enflasyonun önüne geçilmiştir.

Halving’in Avantajı Nedir?

Halving Nedir ne anlama gelir? Yarılama anlamını sahiptir. Madecilik ile oluşturulan bitcoin gibi kripto para birimlerini madencilik esnasında blok başına düşen ikramiye bedeli olarakta tanımlanabilir.

Kripto para ünitelerine başından beri inancı olan kullanıcıların mükâfatlandırılması. Madencilik ile üretilen kripto para ünitelerine inancı olan ve çıkışından itibaren bu alanda madencilik yapan kullanıcılar halving operasyonlarından başta etkilenmedikleri için sonradan bu alana dahil olan madencilerin beklentilerine  göre çok daha fazla blok ikramiye almış olacaktır.

Madencilik operasyonu kripto para yapımı için zorunlu olduğu kadar aynı zamanda blockchain sisteminde yapılan transferlerin onaylanması işini de yaptıkları için ağın esasını oluşturmaktadırlar. Üretilecek kripto para ünite adedinin hudutlandırılmış olması, şayet ilk blok mükâfatı sayıları ile devam edilmesi durumunda tüm kripto para miktarının üretilmesine neden olurdu. Bu vaziyette de madenciler rastgele bir mükâfat olmadığı için blockchain ağından, başka bir deyişle madencilik ağından çekilmeye başlayacaklardır ve sistemin yoğunlaşmasına sebep olacaktır. Madencileri blockchain ağında uzun vakit yakalayabilmek ve kripto para ünitesinin yapımını devam ettirmek için madenci rakamı çoğaldıkça blok mükâfatını düşürmek gerekmektedir.

Bitcoin BTC Halving Nedir?

Bitcoin BTC kripto para üniteyi madencilik ile üretilen bir kripto para üniteyidir. Madenciler çözdükleri her blok başına Bitcoin türünden mükâfat alırlar. Bu yolla hem Bitcoin yapımı yapılmakta hem de blockchain ağındaki operasyonlar asıllaşmaktadır.

Bitcoin BTC blockchain üstünden yapılan Halving ile bu blok başına alınan ikramiye yarı kıymetine düşürülmektedir.

Bitcoin BTC madenciliği ilk olarak kurucusu olarak öğrenilen Satoshi Nakamoto tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde başlattığı “Genesis Block” ile başlamıştır. Sonrasında yapılan her onay operasyonu bu blok üzerine yazılmıştır.

Bitcoin BTC ilk çıktığı senelerde 2008 senesinde her bir blok başına 50 BTC mükâfat vermekteydi. Madenci rakamının çoğalacağını ve operasyonların yavaşlayacağını öngören geliştiriciler blok başına verilen mükâfatın otomatik olarak düşmesini sağlayacak bir sistem “Halving” sistemini şekillendirildi. Bitcoin ağında ilk halving operasyonu 2012 senesinde yapıldı ve blok başına düşen mükâfat 25 BTC oldu. Yaklaşık olarak her 4 senede bir gerçekleşmekte olan Halving bir önceki yarılamasını 2016 senesinde tamamladı ve blok başı ikramiyesi 12,5 BTC olarak ödüllendirdi.

Geride bıraktığımız 2020 yılında halving üçüncü kez yapıdı ve akabinde blok başına 6.25 btc ödül verdi.

Halving harekâtının Bitcoin maliyetine yansıması bu zamana kadar hep pozitif olmuştur. 2020 senesinde yapılacak Halving için de temenniler bu istikamettedir.

Bitcoin Cash BCH Halving Nedir?

Bitcoin Cash BCH kripto para üniteyi Bitcoin BTC blockchain ağı üzerinde operasyonların yavaşlaması üzerine daha süratli bir sistem sunulması ismine, Bitcoin ağından çatallanarak 2017 senesinde ortaya çıkmış bir kripto para üniteyidir.

Bitcoin Cash BCH Bitcoin’de BTC olduğu gibi madencilik ile üretilen bir kripto para üniteyidir. Blockchain üzerinde madenciler çözdükleri her blok için Bitcoin Cash BCH türünden mükâfat almaktadırlar. Bu ikramiye sistemi hem Bitcoin Cash üretilmekte hem de blockchain sisteminin kesintisizliği ve güvenliği sağlanmaktadır.

Litecoin LTC Halving Nedir?

Litecoin LTC Bitcoin blockchain ağından çatallanarak ufalayan ilk kripto para üniteyidir. 2011 senesinde Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. İlk altcoin olma özelliğine sahiptir.

Bitcoin BTC blockchain sisteminde operasyonların yavaşlaması ve bazı teknik tertip etmelerin lüzumluluğundan dolayı ortaya çıkmıştır. Blockchain ağında daha süratli blok oluşturması operasyonların Bitcoin BTC blockchain ağından operasyonların daha süratli hakikatleşmesini sağlamaktadır.

Litecoin LTC kripto para üniteyi madencilik yolu ile üretilen bir kripto para üniteyidir ve toplam talebi belirlidir. Litecoin LTC piyasaya toplamda 84.000.000 LTC adet sürülecektir. Değişik madencilik ile yapımı yapılan kripto para üniteleri gibi Litecoin LTC sisteminde Halving barındırmaktadır.

 

x

Check Also

Stake Etmek

Stake Etmek Staking Nedir?

Stake Etmek , bir kripto para zincirinin harekâtlarını desteklemek için kripto paralarınızı ...