Kripto Para

Ethereum Nedir Bitcoin İle Arasındaki Farklar

Ethereum nedir nasıl oluşmuştur? Kuzey Amerikada düzenlelen bitcoin konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafınca duyuruldu. Genel itibari ile alt coin statüsünde gözüksede Ethereum temelinde blockchain teknolojisinin daha fazla gelişmesi ve daha geniş kapsamda kullanılımını amaçlayan bir amaca sahiptir.

Ethereum Nedir

Ethereum sisteminin emeli şahsi bilgilerin korunmsı ve bu bilgilerin 3. taraflarlarca depolanmasının önüne geçerek farklı amaçlarda kullanımını engellemektir. Günümüzde neredeyse internet aracılığı ile yaptığmız tüm hareketler alış veriş, internet bankacılığı vb. aklınıza gelebilecek her türlü veriler data banka ssitemleerinde kayıt edilmektedir. Depolanan bu data verileri hangi amaçlar uğrunda kullanılacaığı ise bilnmemekle beraber gizemini korur.

Ethereum sistemi tüm işlemleri erişilmesi imansız olacak bir dizaynda  anonim ve dağınık olacak şekilde binlerce farklı cihaz üzerinde saklamaktadır. Sunmuş olduğu bu alt yapu sayesinde bu bilgilere erişilmesi imkansız bir hale getirmektedir. Tüm internet ağları  bu sayede merkezi sistem olmaktan çıkar ve dağınız merkezi olmayan bir sistem yapısına geçer.

Ethereum Bitcoin ile rekabet edebilirmi?

Bitcoinden sonra en çok işlem gören kripto para Ethereum dur. Ethereum’un değeri yakın zamanda değerinin artması ve Bitcoin blockchainin ile kıyasla daha yenilikçı yapısı Ethereum’un bitcoin için büyük bir rakip olabileceğini akıllara getiriyor. Buterin bu konuya açıklık getirmek için bir açıklama yapmıştır.

Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.

Buterinin sözlerinden de yola çıkılarak anlaşılan şu ki Ethereum’un Bitcoine rakip olmak gibi amaca sahip değildir. Kurucu Buterin ekibin bitcoinin ilk çıktı günlerden bu yana blockchain ve Bitcoin geliştiricer yanında oldukarınıda gözlemlemekteyiz.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bitcoin yapısı ile gerçekleştirebileceğiniz tüm işlemler önceden belli iken Ethereum sisteminde ise farklı yazılımlar sayesinde yeni alt sistemler ve alt coin üretebilirsiniz.
  • Sistem olarak ethereum alt yapısı Bitcoin blockchain sistemine göre daha çok yenilik sunmaktadır.
  • Ethereum madenciliği üretem yapanlar kendi aralarında gözetmekteyken Bitcoin madenciliğinde sistemin işlemci gücü öne çıkmaktadır.
  • Ethereum sisteminde bir bloğun oluşma süresi 15 sn’dir ve onaylama süreci  daha kısa sürüyor. Bitcoin siteminde ise bir  blokun oluşma süresi 10 dakikadır

Ethereum Madencilği Nasıl Yapılır?Bitcoinde olduğu gibi Ethereum madenciliğinde de sistemin güvenliği ve sürekliliği için önemli bir unsurdur. Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Ethereum madenciliğinde özel sistemlere gereksinim duymaz Ekran kartları ile kolay bir şekilde yapılabilir. Bitcoinde de olduğu gibi Ethereum madenciliğinin artamsından kaynaklı günden güne kazancın azalmaya başlaşladı.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Sistem bitcoin üretimi ile aynı gözükse bile bazı ufak tefek değişikliklerden ötürü Ethereum madenciliği bazı konularda avantaj sunmaktadır.

Ethereum mandenciliği için öncelikle bir cüzdan oluşturmanız gerekir. Gerekli yazılımları yükleyerek Ethereum madenciline başlayabilirsiniz. Bireysel madencilik yapabileceğiniz gibi havuz sistemine katılarakta üretim yapabilirsiniz. Havuz sistemi üretim potansiyelinizi arttıracaktır.

Ethrereum Nasıl Satın Alınır?

Türk lirası ile Ethereum satın almak düşünüldüğü gibi zor değil tam tersi kolay ve çok hızlıdır. Ethereum almak herhangibi bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu