Anasayfa / Finans Haberleri / Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde
Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde
Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde

Erken Emeklilik Bekleyenlere Müjde

Hangi Mesleklere Erken Emeklilik Hakkı Tanınacak?

Çalışanların en büyük hayali günün birinde erken emekli olabilmek ve sevinçli ve rahat bir emeklilik süreci geçirmek olarak ifade ediliyor. Pek çok çalışanın en büyük problemi ise emeklilik vaktinin uzun olması ve bu sürecin kısaltılmasının beklenmesi olarak ifade ediliyor. Milyonlarca çalışan zaman zaman erken emeklilik arzlarını gündeme getiriyorlar. Ancak daha evvel hükümet cephesinden erken emeklilik üzerine yeni bir çalışma yapılmayacağının sinyalleri verilmiş ve bu gidişat hayal kırıklığına neden olmuştu.

Yeni yapılan tertip etme sonrasında sosyal güvenlik sisteminde birtakım farklılıklar yapıldı. Bu farklılıklar ise bazı koşulları taşıyan yurttaşların borçlanma sistemine giriş yaparak erken emekli olma talihi elde etmelerini sağlıyor. Emeklilik sisteminde prim borcu olan yurttaşların yetersiz olan primlerini bitirmeleri halinde yaş üzerinden indirim yapılabileceği açıklandı. Erken emeklilik sisteminde 49 ve 51 yaş aralığında emekli olmak olası olacak.

Hangi Meslekler Erken Emekli Olabilecekler?

Prim borcu olan yurttaşlar için bazı iş dalları için eskime hisseyi hakkı tanınacak. Prim borçlarını ödeyen şahıslar, lüzumlu koşulları taşımaları halinde erken emekli olabilecekler. Erken emeklilik koşullarını taşıyan şahıslar 3 seneye kadar erken emekli olabilecekler.

Eskime hisseyi bulunan, bazı riskleri bulunan işler erken emeklilik fırsatlarından yararlanabilecekler. Bu iş grupları;
  • Su altında çalışma yapanlar,
  • İtfaiye vazifelileri,
  • Gazeteciler,
  • Madenciler,
  • Demir-çelik emekçisi olarak çalışanlar,

Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları,

MİT üyeleri eskime payından faydalanabilecekler. İş dalının eskime derecesine bakılarak 60 gün ile 180 gün arasında erken emeklilik hakkı tanınabilecek. Eskime hisselerine bakılarak erken emeklilik sürecine katkı sağlanabilecek.

Doğum Yapan Bayanlar Erken Emekli Olabilecekler!

Sigortalı olarak çalışan ve çalıştıkları yarıyılda da doğum yapan bayanlar, doğum borçlanması ile beraber erken emeklilik fırsatı elde edebilecekler. Erken emeklilik için yapılacak doğum borçlanması 3 çocuk ile hudutlu yakalanmaktadır. Her çocuk için 2 sene olmak üzere 6 sene doğum borçlanması ile erken emeklilik olanağı sunulmaktadır.

Erken emeklilik fırsatlarından faydalanacak bireylerin doğum evvelinde de sigortalı olarak çalışıyor olmaları gerekmektedir. Doğum sonrasında ise tekerrür iş yaşamına dönmeleri gerekmektedir.

Askerlik Yapanlara Erken Emeklilik Olanağı!

Askerlik yapan yurttaşlar için ise 1 ya da 2 sene olmak üzere erken emeklilik fırsatı sunulmaktadır. Ancak askere gitmeden evvelki zaman dilimi içerisinde de çalışıyor olması ve SGK prim borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir. Ardından askerlik süresi emeklilik süresi süresince de erken emeklilik olanakları olarak değerlendirilebilir.

Staj Yapanlara Erken Emeklilik Fırsatı Sunulacak!

Günümüzde SGK sisteminde de yapılan tertip etme ihtimalleri de yurttaşlar için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Erken emeklilik sistemine dahil edilmesi beklenen staj sistemi  pek çok yurttaşı pozitif etkileyecek. Stajda yapılan staj sigortası ile beraber yurttaşlara 1 ile 2 sene arasında erken emekli olma fırsatı sunuluyor. Belli koşulları taşıyan yurttaşlar, uzun zamandır hayalini kurmuş oldukları erken emeklilik hakkı elde edebilecekler.

x

Check Also

2021 Emlak Vergisi Ve MTV Oranları

2021 Emlak Vergisi Ve MTV Oranları

Yeni seneye girmeye rakamlı günler kala en çok merak edilen mevzular arasında ...