Anasayfa / Finans / Elektrik ve doğalgaz Zam Oranları

Elektrik ve doğalgaz Zam Oranları

2021 senesine girilmesi ile beraber zam oranları da teker teker açıklanmaya başlandı. Yeni sene ilk günün ilk açıklanan zam oranı ise elektrik ve doğalgaz zam oranları oldu. Peki doğalgaz ve elektriğe ne kadar zam yapıldı. İşte doğalgaz ve elektriğe yapılan zam oranları…

DOĞALGAZA YÜZDE 1 ZAM ORANI

2021 senesinin Ocak ayına müteveccih tarife tablosu internet sitesi üzerinden Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ BOTAŞ tarafından internet sitesi üzerinden yayımlandı. Yeni senede elektriğe olan zam oranı yüzde 6 iken doğalgaza yapılan zam oranı ise yüzde 1 oranında oldu. Buna bağlı olarak BOTAŞ Boru Hatları ve Petrol Taşıma AŞ tarafından ev tüketimi için gaz dağıtım işletmelerine uygulanan satış maliyeti aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 oranında çoğalış reelleşerek 1000 metreküp doğalgaz için 1264 TL, sanayi, ticarethane ve elektrik yapım santralleri için de 1414 olarak tanımlanmış oldu.

ELEKTRİĞE YÜZDE 6 ZAM ORANI

Enerji Piyasası Tertip Etme Müessesesinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından mevzuya müteveccih heyet kararı Resmi Gazete’nin mükerrer rakamında yer aldı. Resmi Gazete’de yer alan tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre elektrik tarifelerinde yerleşim, ticarethane, sanayi aza grupları için fon ve aidatlar dahil vasati olarak mevcut tarifeye göre yüzde 6 oranında çoğalış alana geldi. Ocak ayından itibaren yeni tarife tesirli olup, Şubat ayında yeni tarifeye göre ödemeler asıllaşacak.

x

Check Also

Algunas Respuestas que Necesita Saber Sobre Secure data room

¿Qué tanto segura es una online data room? La dataroom , ahora ...