Anasayfa / Sağlık / Crohn Hastalığı ve Cinsellik
Crohn Hastalığı ve Cinsellik
Crohn Hastalığı ve Cinsellik

Crohn Hastalığı ve Cinsellik

Crohn hastalığı ve cinsellik ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağım. Crohn hastalığı, bir tür enflamatuar bağırsak hastalığıdır (IBD). Sindirim sisteminizde iltihaplanmaya neden olarak karın ağrısı, şiddetli ishal, yorgunluk, kilo kaybı ve yetersiz beslenmeye yol açabilir. Cinsellikle alakasını anlatayım.

Crohn Hastalığı ve Cinsellik

Crohn hastalığı olan erkeklerde fekal inkontinans veya gaz geçişi gibi fiziksel semptomlar nedeniyle yakınlık korkusu ve arzu eksikliği yaygındır.

Erkeklerin cinsel işlev bozukluğuna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Yapılan bir araştırmaya göre IBD’li erkeklerin yüzde 38’i durumlarının cinsel isteklerini etkilediğini, yüzde 26’sının seks yapmalarını engellediğini ve yüzde 18’inin seks sırasında sorunlara neden olduğunu söyledi.

Aynı çalışma, 50 yaş ve üstü erkeklerin daha düşük cinsel doyuma, ereksiyon elde etme ve sürdürmede daha fazla zorluk ve ereksiyon kalitelerinin daha düşük olduğunu buldu.

50 yaşın üzerindeki erkeklerde halihazırda erektil disfonksiyon ve prostat problemleri riski artmıştır, ancak Crohn hastalığı olan erkekler için bu, seksi daha da karmaşık hale getirebilir.

Ostomi veya ileoanal kese için ameliyat olan erkekler için; erektil disfonksiyon, retrograd ejakülasyon veya ereksiyon ve boşalmayı kontrol eden pelvik otonom sinirlerinde bozulma olması gibi küçük riskler vardır.

Yine de bu koşullar nadirdir.

Crohn hastalığı ve cinsellik yazımın sonuna geldim. Size elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Crohn hastalığıyla alakalı yazılar yazmaya sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Crohn Hastalığı Bitkisel Tedavi yazımı okumak için tıklayabilirsiniz.

x

Check Also

Türkiye’de nadir hastalıkların temel nedeni ‘akraba evliliği’

PEDİATRİK Hematoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, Türkiye'de ender hastalıkların yüksek olma nedeninin akraba evliliği olduğunu ...