Sağlık

Crohn Hastalığı Bitkisel Tedavi

Crohn hastalığı bitkisel tedavi ile alakalı bilgiler vereceğim sizlere bu yazımda. Bir önceki yazımda crohn hastalığı ve cinsellik ile alakalı bilgiler vermiştim. Dilerseniz onu da okuyabilirsiniz.

Crohn Hastalığı Bitkisel Tedavi

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemde kronik iltihaplanmaya neden olan iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. Doktorunuzun verdiği ilacın yanı sıra; Crohn semptomlarını azaltmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek veya her gün daha iyi hissetmek için “tamamlayıcı” tedaviler uygulamak isteyebilirsiniz. Ancak unutmayın: Doktorunuza denemek istediğiniz yeni tedaviler hakkında bilgi verin. Size neyin güvenli olduğu ve en çok yardımcı olacağı konusunda en iyi fikri doktorunuz verebilir.

Probiyotikler

Bağırsak doğal olarak bakterilerle doludur. Ancak Crohn hastalığı olan kişilerde bakteri dengesi bozuk olabilir. Probiyotikler, yararlı mikropları vücudunuza kazandırarak bu dengeyi yeniden sağlamayı amaçlar. Vücudunuz için gerekli probiyotikleri “canlı kültür” yoğurt, lahana turşusu ve miso gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz. Ayrıca probiyotik tabletler veya kapsüller de alabilirsiniz. Bu gıdalar genellikle gaz ve şişkinlik gibi hafif yan etkileri olsa da güvenlidirler.

Prebiyotikler

Bazı yiyecekler, sindirim sisteminizde büyüyen yararlı bakteriler için yakıt sağlayan bu doğal maddelere sahiptir. Muz, soğan, pırasa, kuşkonmaz ve karahindiba tüketerek prebiyotik alabilirsiniz. Araştırmalar, beslenmenize prebiyotik yiyecekler eklemenin semptomları azaltacağına dair herhangi bir kanıt bulamadı. Ama yine de denemek isterseniz size herhangi bir zararı olmayacağını da bilmenizi isterim.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisini genelde cilt tedavisinde kullanılıyor olarak biliyor olabilirsiniz ancak bazı insanlar bu bitkinin suyunu içmenin bağırsak sorunlarına yardımcı olabileceğini ifade ediyor.

Zerdeçal

Bu baharatın en önemli parçası bazılarının iltihapla mücadele gücüne sahip olduğuna inandığı Kurkumin’dir. Elimizde güçlü bir kanıt yok fakat birkaç küçük çalışmada Crohn veya ülseratif koliti olan insanlara yardımcı olduğu görülmüştür. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Güvenlidir, ancak uzun süre kullanılması veya çok fazla kullanılması sindirim sorunlarına neden olabilir.

Ananas Özü

Meyvenin saplarından gelen bromelain, iltihaplanmaya karşı savaşabilir. Bilim adamları, Crohn semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanıyor ancak şimdiye kadar yalnızca laboratuvarda test edildi. İnsanları nasıl etkilediğini bilmek için daha fazla çalışma yapmaları gerekiyor. Tablet ve kapsül formunda bulabilirsiniz. Ancak kullanan bazı kişilerde sindirim sorunları ve alerjik reaksiyonlar olmuştur.

Crohn hastalığı bitkisel tedavi yazımın sonuna geldim. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu