Finans

Borsada Yıldız Pazar Nedir?

Borsada Yıldız Pazar Nedir?

Merhaba, Borsa ile ilgili bilgilendirme yazılarıma devam ediyorum. Bu günkü konumuz Borsada Yıldız Pazar Nedir? Olacak. Bu soruya en detaylı şekilde cevap vermeye çalışacağım.

Borsada yıldız pazar, Borsada işlem gören şirketlerin halka açık paylarının 150 Milyon Lira’yı geçmesi halinde dahil edildiği pazardır. Yani bir şirketin halka açıklık oranı 150.Milyon Lira’yı geçerse yıldız pazarda işlem görmeye başlar. Borsada yıldız pazar 2 gruba ayrılmıştır.

Yıldız Pazar Grup 1

Yıldız pazar grup 1 Borsada işlem gören şirketlerin en en büyüklerinin yer aldığı pazardır. Güncel olarak 44 Adet şirketin hissesi bulunmaktadır. Şirketleri burada paylaşmak istemiyorum çünkü senede en az iki kere listeler güncellenir. Yıldız pazar grup 1 hisselerine ulaşmak isterseniz buraya tıklayın.

Yıldız pazar grup 1 de işlem gören şirketlerin, halka arz edilen paylarının, piyasa değeri 150.000.000 Lira’dan fazla olması ve bu değerin 1 Milyar Lira’yı geçmesi halinde şirketler yıldız pazar grup 1’de işlem görürler. Yani halka arz edilen paylar 1 Milyar liradan fazla bir değere sahipse yıldız pazar grup 1 de bulunurlar.

Yıldız Pazar Grup 2

Yıldız pazar grup 2 Borsada işlem gören şirketlerden en büyük olmaya aday şirketlerin yer aldığı pazardır desem yanlış olmaz. Borsada yıldız pazar grup 2 de şu anda toplam 68 Şirket bulunmaktadır. Yukarıda da dediğim gibi şirketleri burada paylaşmak ilerde yanıltıcı olabilir. Güncel yıldız pazar grup 2 hisselerine ulaşmak isterseniz buraya tıklayın.

Yıldız pazar grup 2 şirketlerinin belirlenmesinde ana unsur şirketlerin halka açık paylarının piyasa değeri 150 Milyon Lira’dan fazla olmasıdır. 150 Milyon’dan 1 Milyara kadar olan değerler bu pazarda işlem görürler. Anlamamız gereken şey yıldız pazar grup 1 şirketlerinin halka açık pay piyasa değeri 1 Milyardan fazla, Yıldız pazar grup 2 şirketlerinin ise 150 Milyondan fazla 1 Milyardan az olmasıdır.

Konumuzu kısaca özetlemem gerekirse yıldız pazar içerisinde işlem gören şirketler, belirlenen şartları, örneğin halka açık payların 150 Milyondan büyük olma şartı gibi gereklilikleri yerine getiren şirketlerdir. Ülkemiz borsası içerisinde en büyük diye tabir ettiğimiz, yüksek hacme ve piyasa değerine sahip olan hisseler bu pazarda işlem görürler.

Borsada toplam 9 adet pazar bulunmaktadır. Konumuz borsada yıldız pazar nedir olduğu için diğer pazarların detaylarına girmek istemiyorum. Başka bir yazıda tüm pazarları ele alan bir bilgilendirme yapacağım.

Yıldız Pazar Hisseleri Ne Demek?

Yıldız pazar hisseleri ne demek sorunuza vereceğim cevap ise halka açıklık oranı 150 milyon lirayı geçen şirketlerin yıldız pazara dahil edilmesiyle kabul gören hisselerdir.

Borsada yıldız pazar nedir yazımın sonuna geldim. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz. Sitemize ve bana verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim.

Daha önce yazdığım Cengiz Holding Borsada Var Mı? yazımı okumak isterseniz buraya tıklayın. Bol kazançlar hoşçakalın.

Buradan Borsada T1 T2 Nedir yazıma da ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu