Finans

Borsada T1 T2 Nedir?

Borsada T1 T2 Nedir?

Borsada yatırım yapan yatırımcıların en çok merak ettiği konulara cevap vermeye çalışıyorum. Çok sorulan borsada T1 T2 nedir? Borsada T2 nedir? Sorularına cevap vereceğim. Beni ve sitemi destekleyen herkese sonsuz teşekkür ederim.

Borsada t1 Nedir?

Borsada T Takas demektir. T1 ve T2 ise takas gününü ifade eder. T harfinin yanına eklenen her rakam takasın kaç günden gerçekleşeceğini belirtir. Borsada hisse senedi gibi yatırım araçlarının satışından sonra yatırımcıların yatırım hesabında bulunan para t1 ve t2 şeklinde görünür.

Ayrıca brüt takas uygulamasına  tabi tutulan bir hisse senedinde de satış işlemi en yakın ertesi işlem günü gerçekleşir. Yani brüt takas uygulamasına konu edilen bir hisse senedini aldığınızda, hisse satışınız t+1 şeklinde gerçekleşir.

Borsada t2 Nedir?Borsada t2, paranın çekileceği günü gösterir. Yatırımcı hisse senedi satışı sonrası, yatırım hesabında bulunan parayı yatırım hesabından normal hesabına aktarmak isterse 2 gün takas beklemelidir. Yatırım hesabında bulunan t2 bakiye bölümü paranın 2 gün sonra normal kullanılabilir olduğunu göstermektedir.

Hisse senedi satışından elde edilen para en az 2 gün sonra normal hesabınıza geçer. Bu durum yatırım hesaplarında t+2 bakiye şeklinde gösterilir. Hisse senedini gün içinde sattığınız saat t+1 ve t+2 bakiyelerine etki etmemektedir.

Seans kapanmadan 10 saniye önce satılan hissenin parası da t2 şeklinde gösterilir, seans açılışında satılan hissenin parası da t2 şeklinde gösterilir. t1 ve t2 bakiye işlem gününe göre hesaplanır.

Not: Hisse senedi satışı sonrası hesabınızda bulunan parayı çekemezsiniz fakat hisse senedi gibi borsada yer alan yatırım araçlarını alıp satmaya devam edebilirsiniz.

Borsada t1 ve t2 konusunu tekrar etmem gerekirse T takas günü demektir. T harfinin yanına eklenen rakam ise takasın kaç günde gerçekleşeceğini gösterir. T Harfinin yanında hangi rakam yazıyorsa o kadar işlem gününde paranızı yatırırım hesabınızdan vadeli, vadesiz hesabınıza aktarabilirsiniz.

T1 ve T2 yi gün bazlı örneklendireyim. Örneğin Pazartesi günü yaptığınız hisse senedi satışının parası hesabınızın t2 bakiyesine yansır. Bu durumda paranızı vadeli yada vadesiz hesabınıza aktaracağınız en erken gün çarşamba günüdür. Salı günü paranız t1 bakiyede görünür.

Perşembe yada Cuma günü yapılan hisse senedi satışından elde edilen para vadeli yada vadesiz hesabınıza biraz geç yansıyabilir. Arada hafta sonu olduğundan ve hafta sonları işlem günüden sayılmadığından Perşembe günü satılan hisse senedinden elde edilen para Pazartesi günü, Cuma günü satılan hisse senedinden elde edilen para ise Salı günü çekilebilir olmaktadır.

Borsada t1 ve t2 bakiye diye gösterilen bölümleri umarım anlatabilmişimdir. Borsada t1 ve t2 haricinde birde T0 vardır. Kısaca o konuya da değineyim merak edenler mutlaka olacaktır.

Borsada T0 NedirBorsada t0 bazı aracı kurumların, yatırımcı çekmek için kullandığı yöntemlerden biridir. Aracı kurum yatırımcıya benim kurumumda işlem yaparsan ben sana hisse senedi satışından elde ettiğin parayı hemen kullandırırım der. T1 ve T2 beklemeden hemen paranı çekebilirsin der. Bu duruma t0 denilmektedir.

T0 ile işlem yapma imkanı sunan aracı kurumlar bu hizmetleri karşılığında düşük bir komisyon alırlar. Komisyon oranları değiştiği için burada paylaşmak istemiyorum. Google üzerinden t0 ile işlem yaptıran aracı kurumlar diye yazarsanız daha iyi sonuçlara ulaşırsınız.

Borsada T1 T2 Nedir?

Borsada t1 bakiye nedir? Borsada t2 bakiye nedir? konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Beni ve sitemi desteklediğiniz için çok teşekkür ederim hoşçakalın bol kazançlar. Borsada t1 t2 nedir konusu ile ilgili görüş ve önerileriniz yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

Baykar Borsada Var Mı? başlıklı bir önceki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Ek olarak Cengiz Holding Borsada Var Mı? yazımı da buradan okuyabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu