Anasayfa / Kripto Para / Blockchain Nedir?
Blockchain Nedir
Blockchain Nasıl Çalışır

Blockchain Nedir?

Blockchain nedir sistemi rastgele bir merkeze veya şahsa bağlı değildir. Blockchain sistemini bu sisteme adapte olmuş makineler tarafından yapılmaktadır. Operasyonlar bu anonim makineler tarafından yapılmaktadır ve dışarıdan yapılacak bir müdahaleye tamamen kapalıdır.

Blockchain, değişik internet sistemlerinin tüm datalarını bir merkezde bir araya gelmesi yerine birden fazla makine veya bilgisayara dağıtmaktadır. Böylece bu bilgilere dışarıdan yapılabilecek tüm müdahaleleri yasaklamaktadır.

Blockchain bilgi tabanı yalnızca kullananlara değil herkese açıktır. Böylelikle hakimiyet olunması daha şeffaf hale gelir .Bir blok içerisinde kayıtlı olan davranışları , cüzdan adreslerini , Transaction ID gönderim kodu ve kalıpları herkes tarafından hakimiyet edilebilmektedir.

Blockchain sistemi tüm kullanıcıların cüzdan adresleri, operasyon yapıldıkça blockchain tarafından kaydolunur ve yineleyen operasyonların önüne geçilmiştir.

 

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain nedir sorusundan hemen sonra akla ilk gelen blockchain Türkçeye “Blok Zincir” olarak geçmiştir. Hakikatleştirilen her operasyonun blockchain ağında kriptografik bir karşılığı vardır ve yapılan operasyonlar blokları doldurduğunda yeni bir blok oluşturur bu blokların birbirine bağlı olduğu ve her yeni bloğun kendisinden evvelki blokların kodlarını bünyesinde barındırmaktadır.

Bu işlem yenilendikçe bloklar arası zincir oluşuyor. Bloklardan biri bitirildiğinde bir “Hash” kodu oluşturur ve bir sonraki blok bu “Hash” kodunu baz alarak yeni bir blok oluşturmaya başlar. Bu “Hash” kodu sayesinde kopya blok oluşturmanın önüne geçilmeye fırsat verilmiştir.

Blockchain üzerinden yapılan para gönderme işlemleri bankalar ile yapılan işlemlere göre daha ucuz ve hızlı olmaktadır. Cüzdanınızdan sürdürdüğünüz gönderim blockchain ağına işlenir.Cüzdan adresiniz, akdikeni cüzdan adresi ve ölçü ayrıntılarını içeren gönderiminize ait bir Transaction ID kodu oluşturulur.

Buradaki kodlar aracılıyla gönderiminizi inceleyebilirsiniz. Transaction ID kodu ile gönderiminize ait tüm detayları blockchain ağında bulma imkanına sahipsiniz. Akdikeni cüzdan, yollayıcı cüzdan, ölçü, kaç onay aldığı, kaçıncı blokta olduğu ve ödeyeceğiniz fee fiyatı gibi detayları görebilirsiniz.

Blockchain Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Blockchain sisteminin avantajları genel olarak beş ana başlıkta bir araya gelmektedir:

  • Rastgele bir merkeze veya şahsa bağlı olmaması operasyonların tehlikesiz, ucuz ve süratli yapılabilmesine imkân sağlamaktadır.
  • Blockchain üzerinde yapılan tüm operasyonların hakimiyet edilebilmesi sistem üzerinde yapılabilecek müdahale ve sahtekarlıkların önüne geçmektedir.
  • Blockchain ağı ile alakalı tüm bilgilerin dağınık olarak bir çok aygıtta yakalanması dışarıdan gelebilecek tüm hamleleri yasaklamakta ve tehlikesiz bir sistem sunmaktadır.
  • Esasında bir matematik yöntemine bağlı olması ve otomatik olarak çalışmasından dolayı yanılgı olasılığı bulunmamaktadır.
  • Blockchain sistemine dahil olan makinelerin dağınık olması sisteme rastgele bir müdahaleyi yasaklamakta ve transparanlık sunmaktadır.
x

Check Also

Stake Etmek

Stake Etmek Staking Nedir?

Stake Etmek , bir kripto para zincirinin harekâtlarını desteklemek için kripto paralarınızı ...