Anasayfa / Kripto Para / Bitcoin Nedir
Bitcoin Nedir
Bitcoin Nedir

Bitcoin Nedir

Bitcoin nedir bitcoin 2008 senesinde “eşler arası elektronik nakit sistemi” belirlemesiyle ortaya çıkan Bitcoin BTC, rastgele bir merkezî otorite tarafından idarenmeyen, Blockchain teknolojisi üzerine heyeti olan ve ananesel para ünitelerinden değişik çalışan bir dijital para üniteyidir. Kriptografik olarak teminat altına alınan Bitcoin “kripto para üniteyi” olarak isimlenmektedir. 2008 senesinin Ekim ayının son gününde Satoshi Nakamoto takma isimli kişi ya da kişilerin Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi isimli bir teknik dökümün whitepaper yayınlanması ile ortaya çıkan Bitcoin, üçüncü parti ödeme sistemlerine, bankalara ve taşıtı müesseselere güvenme lüzumunu ortadan kaldırma prensibiyle doğmuştur. Günümüzde finansal taşıtı müesseselerin güven sağlama rolü, Bitcoin’in altında uyuyan teknoloji sayesinde iki tarafın birbiriyle doğrudan irtibat kurmasıyla lüzumluluk olmaktan çıkmıştır. Bitcoin teknik evrakının yazarı Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu öğrenilmemektedir.

Bitcoin’in Yapısı Neden Özeldir?

Bitcoin ile ilgili en güvenilir kavramlardan biri merkezsiz olmasıdır. Bitcoin ağına hiçbir otorite, merkez bankası, devlet başkanı, firma veya kuruluş egemen olmamaktadır Günümüz ananesel finans sisteminde tüm kumpas merkezî bir manzara üzerine heyetidir. Ancak Bitcoin’in artta sadece bir grup gönüllü kod yazarı bulunmaktadır. Tüm operasyonlar ve transferler, şahıslar arasında aracısız olarak hakikatleşir.

Bitcoin’i bedelli kılan unsurların başında “sınırlı talep” kazancı vardır.Ananesel finansal kumpasın baş oyuncuları Dolar, Euro, Türk lirası gibi itibari para üniteleri sınırsız sayılarda basılabilir.Bitcoin’in yapımı 21 milyon adetle sınırlandırılmıştır. Finans kuramlarının en esas ifadelerinden biri, arz artış gösterirken talebin değişmez kalması gidişatında maliyetin her daim artış göstereceğini söyler. 2008 senesinden beri Bitcoin’e arz kesintisiz çoğalırken talebin hudutlandırılmış olması, bu esas söylemleri doğrular kalitededir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın almanın en basit yollarından biri kriptopara alım satım platformlarıdır. Günümüzde platformların neredeyse tamamı KYC Know Your Costumer – Alıcını Tanı ve AML Anti-Money Laundering – Anti Kara Para Aklama prensiplerine uymaktadır. Bu unsurlar yönünde kullanıcılar kripto para alım satım sitelerine kayıt olurken kimlik bilgilerini bildirmek zorundadır. Platformların kimileri, kullanıcılarına kimlik bilgilerini beyan etmeksizin belirli hudutları aşmamak suretiyle Bitcoin operasyonları yapmasına izin vermektedir.

 

 

x

Check Also

Stake Etmek

Stake Etmek Staking Nedir?

Stake Etmek , bir kripto para zincirinin harekâtlarını desteklemek için kripto paralarınızı ...