Anasayfa / Finans / Baykar Borsada Var mı?
Baykar Borsada Var mı
Baykar Borsada Var mı

Baykar Borsada Var mı?

Baykar Borsada Var mı?

Merhaba son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Baykar borsada var mı? Baykar borsada işlem görüyor mu? Baykar borsa kodu var mı bu konuya gireceğim.

Ülkemizde, savunma sanayi alanında büyük başarılara imza atan Baykar, insansız hava araçları üretimi ile hem ülkemizde hem de  dünya da önemli bir yere gelmiştir. Kısa bir zamanda üretilen insansız hava haraçları ülkemizin savunmasında önemli rol oynamıştır.

Durum böyle olunca yatırımcılar Baykar borsada var mı diye sormaya başladılar. Üzülerek cevap vermeliyim ki Baykar Borsada yoktur. Baykar borsada işlem görmemektedir. Baykar’ın borsa kodu yoktur.

İlerde Baykar halka arz edilir ve borsaya girerse buradan tekrar bilgilendirme yazısı yazacağım. Yukarıda da dediğim gibi Baykar Borsada Yoktur.

Cengiz Holding Borsada Var Mı Öğrenmek için Tıklayın

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Hoşçakalın

Baykar Hakkında

Bayraktar Kardeşler’in kısaltılmış hali olarak isimlendirilen Baykar Makina 1984 yılında Makina Yük. Müh. Özdemir Bayraktar tarafından otomotiv sanayine yerlileştirmeye tabi hassas motor, pompa ve dişli kutusu parçalarının imalatı konusunda hizmet etme amacıyla %100 yerli sermaye ile kurulmuştur. 2000 yılından itibaren ailenin ikinci nesil mühendislerinin katılımı (Haluk, Selçuk ve Ahmet Bayraktar) ile Baykar bünyesinde savunma ve havacılık dünyasında insansız hava aracı (İHA) teknolojileri ile bu alanda Ar-Ge çalışmalarına başlanılmıştır.

Ar-Ge merkezi ve üretim tesisleri bünyesinde farklı mühendislik disiplinlerinden 800 kişilik (mühendis, tekniker ve teknisyen) Ar-Ge ekibiyle farklı sınıflarda yer alan sabit kanat ve döner kanat insansız hava araçları için Uçuş Kontrol Sistemleri, Görev Bilgisayar Sistemleri, Otomatik İniş ve Kalkış Sistemleri, Komuta Kontrol ve Arayüz Sistemleri, elektromekanik Servo Aktüatör, Elektrik Güç Birimleri vb. sistemler elektronik donanım, yazılım ve yapısal özellikleri ile tasarlanıp, prototip ve test aşamaları neticesinde butik olarak üretilmektedir.

Şirket, Kale-Baykar Mini İHA ile ilk milli insansız keşif ve istihbarat (haberalma) hava aracını geliştirme unvanına sahip olmuştur. Söz konusu sistemlerden Kara Kuvvetleri Komutanlığı 19 set (76 adet uçak içerir) İHA sistemi alımı için firmayla anlaşmaya varmıştır.

Baykar bünyesinde 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine giren ilk İHA unvanına sahip mini sınıfı Bayraktar Mini İHA sistem ve alt sistemleri ile geliştirilmiştir. 2012 yılında Katar Silahlı Kuvvetleri’ne yapılan satış ile Bayraktar Mini İHA yurtdışına ihraç edilmiş ilk milli hava aracı sistemidir. Bayraktar Taktik Sınıfı İHA Sistemi’ne yönelik yürütülen Ar-Ge faaliyetleri sonucunda Baykar Makina 2010 yılında 9. Teknoloji ödülünü kazanmıştır.

Baykar Makina’nın “Üç Yedekli Taktik Sınıf Uçuş Kontrol Sistemi Yazılım Bileşenlerinin Geliştirilmesi” projesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ın 2015 yılında birincisini düzenlediği Teknolojinin Yıldızları Ödülleri programında “Proje Yıldızı” ödülüne layık görülmüştür.

Yürütülen Ar-Ge çalışmalarının sonucu olarak geliştirilen Bayraktar Taktik İHA Sistemi projesi kapsamında Savunma Sanayi tarihinde % 90’nın üzerinde sonuçlanan Sanayi Katılım oranı sağlanmıştır. Bayraktar Taktik İHA 2014 yılı içerisinde icra ettiği otomatik uçuşlar ile 27.030 feet irtifa ve 24 Saat 34 Dakikalık uçuş süresi ile ülke tarihinde milli hava araçları ile gerçekleştirilmiş en uzun süreli uçuş ve en yüksek irtifa rekorlarını kırmıştır.

Bayraktar TB2 Sistemlerinin kabul testleri 1. sistem için 2014 Kasım, 2. sistem için 2015 Haziran tarihlerinde tamamlanmıştır.

Bayraktar Taktik İHA Sistemi, 17 Aralık 2015 tarihinde 2 adet Roketsan MAM-L güdümlü füzesi yüklü şekilde yapılan atış testinde %100 isabet ile hedefleri vurma başarısını göstermiştir. Bu deneme ile keşif ve gözetleme yaparken, anlık olarak ortaya çıkan hedefleri vurabileceğini gösterdi.

Bayraktar TB2 SİHA, Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda kendine ait en uzun süre uçan milli hava aracı olma rekorunu kırdı. Sahip olduğu Türkiye rekorunu geliştiren Bayraktar TB2, Kuveyt’te yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim şartlarında tam 27 saat 3 dakika kesintisiz uçarak önemli bir başarıya imza attı.

Bayraktar TB2, Aralık 2019 tarihi itibari ile 160 bin saat uçuş saatini geride bırakmıştır.

Baykar Savunma son olarak Türkiye’nin ilk Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) olan Bayraktar AKINCI’yı geliştirmektedir. Bayraktar AKINCI TİHA, 6 Aralık 2019 tarihinde ilk test uçuşunu başarıyla yapmıştır. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yapılan ilk uçuşta 16 dakika havada kalmıştır.

Bayraktar AKINCI TİHA, 10 Ocak 2020’de sistem doğrulama testi kapsamında havalanmış ve 1 saat 6 dakikalık başarılı bir uçuş gerçekleştirmiştir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Baykar_Savunma

x

Check Also

Borsada İşlem Gören Sağlık ve İlaç Şirketleri, Hisseleri

Borsada İşlem Gören Sağlık ve İlaç Şirketleri, Hisseleri Merhaba, tüm dünyayı etkisi ...